пʼятниця, 20 листопада 2015 р.

STEM - освіта


Як готувати фахівців майбутнього, здатних креативно мислити і створювати інновації? Над цим питанням замислюються не лише в Україні. У розвинутих країнах світу одним з інструментів вважають STEM-освіту, яку підтримують на найвищому державному рівні. В нас теж досить активно використовують цю «систему» – як у загальноосвітніх навчальних закладах, так і в позашкіллі.
STEM-освіта (англійською – Science, Technology, Engineering, Math, що в перекладі означає науку, технології, інженерію та математику) – це низка чи послідовність курсів або програм навчання, яка готує учнів до успішного працевлаштування, до освіти після школи або для того й іншого, вимагає різних і більш технічно складних навичок, зокрема із застосуванням математичних знань і наукових понять.
Така система освіти вчить жити в реальному швидкозмінному світі, вміти реагувати на зміни, критично мислити і бути розвиненою творчою особистістю.
Сьогодні STEM-підходи реалізуються в багатьох українських школах. Позашкільна STEM-освіта в державі – це й різноманітні олімпіади, і діяльність Малої академії наук, інших закладів позашкілля, і різноманітні конкурси і заходи: Intel Techno Ukraine; Intel Eco Ukraine; Фестиваль науки Sikorsky Challenge; наукові пікніки, хакатони і багато іншого.
В Україні є великі наробки в цій сфері, цікаві оригінальні підходи. Вони – різні, але йдуть до однієї мети – розвитку творчого мислення учнів.
Працівники майбутнього мають вирішувати проблеми, розуміючи й використовуючи наукові підходи, знаючи технології, якими можна вирішити ці проблеми, – із цим погоджуються в усьому світі. Для цього потрібно приділяти увагу науковій, дослідницькій діяльності учнів.
Академічні знання – не єдине мірило професійності людини XXІ століття. Креативне, аналітичне, творче, інноваційне мислення, вміння працювати над проектами в команді, інформаційна грамотність і навички ефективного використання ІКТ – ось неповний перелік характеристик сучасної успішної людини.
Сьогодні вже нікого не здивуєш онлайн-курсами й інтерактивними електронними підручниками (їх у нас не вистачає, особливо з природничих дисциплін). Новинка останніх років – хакатони. Про вебінари, онлайн-тренінги і презентації годі й казати.
Новітні технології сьогодні дають можливість створення електронних віртуальних лабораторій. Над цим активно працюють у Малій академії наук – і це великий прорив. Але про масове використання в Україні поки не йдеться. Ще один світовий тренд – інтерактивні музеї науки. У нас їх, на жаль, також іще немає.
В Україні сьогодні сформувалася (так, із певними дефектами і недоліками) досить цікава система роботи з інтелектуально обдарованими дітьми: конкурси, олімпіади – й державні, й недержавні; мережа спеціалізованих ліцеїв і гімназій, випускники яких демонструють хороші результати, і взагалі – система позашкільної освіти. Це той трикутник, на базі якого, на моє переконання, потрібно вибудовувати підходи до впровадження принципів наукового й інженерного методів, усіх інших практик в освіту дитини.
STEM-освіта передбачає формування критичного мислення та навичок дослідницької діяльності.

      STEM-освіта - це створення  умов щодо збалансованого гармонійного формування науково-орієнтованої освіти на основі модернізації математично-природничої та гуманітарних профілів освіти, а саме: перегляду змісту навчальних програм, підручників, методів і методик викладання в системі дошкільної, шкільної та позашкільної освіти на предмет їх відповідності сучасним світовим вимогам та синхронізації з тематичними напрямками розвитку основ наук та технологій.

3 коментарі:

  1. Вы многим интересным можете поделиться. Успехов Вам и Вашему блогу!

    ВідповістиВидалити
  2. Спасибо за интересную информацию. Желаю большого творческого успеха Вам, Татьяна Викторовна! Пусть на Вашем блоге будет много друзей и единомышленников, которые готовы помочь советом и поделиться опытом.

    ВідповістиВидалити
  3. Шановна колего, дякую за інформацію. Школа, в якій я працюю, незабаром вступить до STEM-освіти. Я вивчаю інформацію, щоб застосовувати, як вчитель мистецьких дисциплін. Заходьте й до мене, може знайдете, щось корисне. На все добре Вам. http://art13fantasy01liliya65mariya103.blogspot.com/

    ВідповістиВидалити